Evlilik Kararı Sonrasındaki İlk 10 Adım

Belki senelerdir birliktesiniz ve şimdi düşündüğünüzde yüzlerce mutlu anıya sahipsiniz, belki de kısa bir sürede birbirinizi tanıdınız ve evlenmeden duramadınız. Önemli olan evlilik teklifini aldıktan sonra da iyi anlaşmaya devam etmek için doğru, yerinde ve zamanında kararlar vermek bence. Hazır sizin ayaklarınız yerden kesilmiş ve hayata kalbe dönüşmüş gözlerle bakıyorken, sizi hayata döndürecek ve aslında hayatınızı kurtaracak bir yazı hazırlamak istedim. Benim, tekliften sonra sırasıyla yapmanız gerekenler listem şöyle;
Romantik bir Kutlama: Bu muhteşem haberi arkadaşlar ve aileyle paylaşmadan önce, sevgilinizle gitmekten en çok keyif aldığınız mekana gidip romantik bir yemek eşliğinde şarap kadehlerinizi tokuşturabilirsiniz. Yoğun ve biraz da zorlu bir döneme girmeden önce, anın tadını çıkarmak hepimizin hakkı.
 romantik-kutlama
Bilgi Paylaşımı Önemli: Güzel haber tez yayılır diyerek önce en iyi arkadaşınıza daha sonra anne ve babanıza haber verdiyseniz şimdi sırada tektaş selfie’sinde. O da ne diye merak ediyorsanız, buyrun buradan inceleyin.
how-to-ace-a-phone-interview-bloguettes
Hadi Partileyelim: Düğün hazırlıklarına başlamadan önce arkadaşlarınızın katılacağı bir parti organize edin. Bunu nişan öncesinde arkadaşlarınızla çılgın bir parti şeklinde ya da nişan günü yüzük merasimi sonrasında hem aile hem arkadaşlarınızın katılacağı keyifli bir yemek olarak düşünebilirsiniz. Burada kritik nokta şu ki, nişan kutlamasına çağırdığınız kişiler, otomatikman düğün davetli listesine eklenmiş oluyor. Lafın kısası, bu süreçte adımlarınızı hep geleceği planlayarak atmanızda fayda var.
 e9cb6cce0c7d4af6da87400f0c3a9cb7
Alyans Seçimi: Tektaşınız iyi hoş hatta tam hayallerinizdeki gibi kabul ediyorum ama, günlük hayatta sürekli bir pırlantayla yaşamak epey zor. En azından işe giderken kullanmanız için sevebileceğiniz bir alyans modeli beğenip alırsanız, bana teşekkür edeceksiniz.
 alyans
Bütçe Planlaması: Gelelim düğün sürecinin en hassas kararı olan bütçe planlamasına. Önce düğün hazırlıkları, mekan kirası, gelinlik ve damatlık, balayı derken gerçekten hem maddi, hem de manevi olarak zahmetli bir dönemin içinde olduğunuzu kabul etmelisiniz. Daha sonra net olmasa bile en azından tüm bu harcamalar için en çok ne kadar bütçe ayırabileceğinize damat ile birlikte karar vermelisiniz. Buradaki uyarımsa, ailelerle bütçeyi konuşmadan önce planlamanızın ana hatlarını mutlaka kendi aranızda oluşturmanız gerektiğiyle ilgili. Çünkü sizin kararlarınız ne kadar net olursa, karşınızdakilerin size sunacağı seçenek sayısı azalacak ve dolayısıyla sizin de kafanız sürekli karışmayacaktır.
bu%cc%88tc%cc%a7e
Davetli Listesi Oluşturma: Bütçeniz cepte değil mi? O zaman şimdi gelelim düğününüze kimleri davet edeceğinize. Listeyi hazırlarken ‘düğün ne kadar mükemmel olursa olsun, herkes arkanızdan konuşacak ve kimseyi memnun edemeyeceksiniz’ klişesini her zaman hatırlamanız gerekiyor. Sebebiyse, hazırlıklar esnasında vereceğiniz kararları, misafirleriniz yani başkalarının zevkine göre değil, kendi keyfinize göre vermeniz gerektiği. Ne olursa olsun, bu sizin düğününüz, mutluluğunuz, keyfiniz ve aşkınız. Kimsenin araya girmesine izin vermeyin. Ve nişanlandığınızda sizi tebrik etmeyen aile üyeleri ve arkadaşlarınızı da bu listenin dışında bırakın.
davetli-listesi
Düğün Konseptinize Karar Verin: Belki çocukluğunuzdan beri bir düğün hayaliyle yaşadınız, belki de geçen yaz sevgilinizle birlikte katıldığınız bir davette büyülendiniz. Ya da aklınızda hiç bir şey yok. Eğer durum bu kadar vahimse önce müstakbel damat ile birlikte oturup biraz Instagram ve pinterest karıştırmalı, daha sonra açık havada bir kır düğünü mü, yoksa otelde gösterişli bir kutlama mı istediğinize karar vermelisiniz. Sevdiğiniz ortak renkleri de çıkardınız mı, konsepte doğru giden yolda emin adımlarla devam ediyorsunuz demektir.
dugun-konsepti
Mekan Seçimi: Konsept ve listeniz tamamsa şimdi gelelim düğün mekanınıza. Mekanları dolaşmadan önce aklınızdaki yerlerde yapılan düğünleri incelemeyi ihmal etmeyin. Bunu da instagram’da yer bildirimlerinden kolayca yapabilirsiniz. Mekanın hoşunuza gitmeyen bir köşesi ya da detayı varsa bu şekilde listenizi güncellemeniz kolaylaşacaktır. Çekinceleriniz olan yerleri de bu listeye eklemenizde fayda var. Hiç aklınızda olmayan ama size önerilen yerlere gittiğinizde belki de içinize çok sinecek, kim bilebilir ki. Bu gezintileri de sevdiceğinizle baş başa yapmanız gerektiğini söylemeden geçemeyeceğim:)
 dugun-mekani
Düğün Tarihinize Karar Verin: Buraya kadar en azından hangi mevsimde evleneceğinize karar vermiş olmalısınız. Zor kararlar buraya kadardı, artık rahatlayabilirsiniz. Bayram tatilleri, ramazan, yılbaşı derken zaten evlenmek için çok fazla zaman alternatifiniz olmuyor. Benim bu konuda size tek tavsiye edebileceğim şey, kışın evleniyorsanız dondurucu soğukları tercih etmemeniz, yaz aylarında düğün yapacaksanız da yağmur konusunda epey cömert davranan Mayıs ayını seçmemeniz yönünde olabilir sadece. Aksi hava şartları gerçekleşirse, sadece şans deyip geçebiliyoruz zira. Yalnız tarih kararına ne kadar erken verirseniz, o kadar iyi olur. *Altın kural, hayalinizdeki düğüne imza atmanız için ihtiyacınız olan düğün fotoğrafçısı ve video ekibi gibi arkadaşlarınızı gönlünüzce seçmeniz için, düğün gününüzü onların ajandalarında erkenden rezerve etmeniz gerekiyor.
 dugun-tarihi-belirleme
Ekip Arkadaşlarınıza Karar Verin: Siz istediğiniz kadar büyülü bir ortam yaratın, muhteşem süslemeniz olsun, gelinliğiniz en iyisi, pastanız en görkemlisinden olsun. İyi bir fotoğrafçı, video ekibi ve en önemlisi de saç & makyaj ekibiyle çalışmıyorsanız, hayalinizdeki düğün tam olarak gerçekleşmemiş olacaktır. Sizi en iyi gösterecek ışık, makyaj, açı ve aklınıza gelen yada gelmeyen tüm öğelerin buluşması için bahsi geçen arkadaşları çok iyi seçmelisiniz. Bu kararı verirken instagram en yakın arkadaşınız olsun, sürekli araştırın. Hatta daha önce onlarla çalışan kişilere mesaj atarak fikirlerini öğrenin. İşinizi sağlama almak için elinizden geleni ardınıza koymayın:)
dugun-fotografcisi

Düğün konseptinize uygun çiçekleri nasıl seçeceğinizi bu yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Buna da göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir