Düğünden Önce Yapmamanız Gereken 10 Hata

Siz sevdiceğiniz, çekirdek aileniz ve rüya takımınızla birlikte ‘o’ özel günü mükemmelleştirmek için çalışırken, ben de hiç bir aksilik yaşamamanız için size yardım etmek istiyorum:) İşte bu yüzden size biraz, özellikle ucu aileye dokunabilecek ve yapılması muhtemel hatalardan bahsetmek istiyorum.
1. Evlilik teklifi aldığınızda ne kadar heyecanlanlı ve mutlu olacağınızın farkındayım. Fakat bir an durun ve şunu düşünün ‘Benn bu mutlu haberi öncelikle kimlerle paylaşmak istiyorum?’. Bunu cevabını kendinize verdikten sonra, Facebook’ta ilişki durumunuzu güncellemek için şu an biraz erken olduğunun farkına siz de varacaksınız.
dugun-evlilik-teklifi-fikirleri
2. Düğün davetiyenize yazacağınız ‘Lütfen gelecekler şu telefona LCV yaptırsın’ ibaresi bence aşırı derecede soğuk ve samimiyetsiz duruyor. En mutlu gününüzde yanınızda olmasını istediğiniz ve büyük ihtimalle gerçekten sevdiğiniz insanlara vereceğiniz davetiye zaten cevabını en yakınlarınız tarafından otomatikman verecektir. Çağırmak zorunda kaldığınız iş arkadaşlarınız için belki basit bir web sitesi kurup gelip gelmeyeceklerini öğrenebilir, hatta düğün mekanının haritası vb gibi detayları da oraya ekleyebilirsiniz.
 dugun-gelin-davetli-listesi-nasil-hazirlanir
3. Nikah öncesi genelde misafirlerin alana toplanmasını şık bir şekilde beklemek için düzenlenen kokteyl süresini çok uzatmamanızda fayda var. Tamam, aynı masada oturacak insanlar birbiriyle önceden kaynaşıyor, siz de bu arada son hazırlıklarınızı tamamlıyorsunuz doğru. Ama bir anca önce nikahın kıyılmasını bekleyenlerin olduğunu da unutmamak gerekiyor. Sonuçta hepimiz düğüne aç gidiyoruz değil mi 🙂 ?
 dugun-gelin-mekan-organizasyon
4. Bekarlığa Veda partinizin eğlenceli geçmesi için çağırmayı düşündüğünüz arkadaşlarınızın, düğün davetli listesinde de olduğundan emin olun. Partiyle çok örtüşen fakat düğün gününüzde ‘fazla’ eğlenebileceğini ön gördüğünüz kişileri partiye çağırmadan önce, planları gözden geçirmenizde fayda görüyorum:)
 dugun-gelin-bekariga-veda-partisi
5. Düğün hazırlık sürecinde size her daim yardım eden, ofiste ya da toplantıda olmasına rağmen tüm WhatsApp mesajlarınıza hemen cevap veren ve büyük ihtimalle nikah şahitleriniz olacak o sevgili arkadaşlarınızı, düğün günü stresine kapılıp küstürmeyin. Sonra durumu nasıl düzelteceğinizi bilemez, pişman olursunuz.
dugun-gelin-misafir-gelinlik
6. Düğün gününüz için oturma planını hazırlarken, tüm bekar arkadaşlarınızı aynı masaya koymayın. Tabii ki yeni insanlarla tanışmak için düğünler süper ortamlardır, kabul ediyorum. Ama ilişki durumlarından çok aynı ilgi alanlarına sahip ya da benzer işlerde çalışan kişilerin yan yana gelmesi, emin olun herkesin kendini daha çok rahat hissetmesini sağlayacaktır.
dugun-gelin-organizasyon-catering-masa-oturma-plani
7. Düğün organizasyon içeriğinizi belirlerken catering kısmında alkolün nasıl servis edileceğine iyi karar verin. Misafirlerinizin ve özellikle arkadaşlarınızın kutlamalardaki tercihlerini göz önünde bulundurarak seçiminizi yapmanızda fayda var. Örneğin, sınırsız alkol satın almanız gereken durumda gelen teklif bütçenizi aşıyorsa şu modelleri uygulayabilirsiniz: Tercihleri sadece bira ve şarap olarak sınırlayabilirsiniz, sadece nikahtan önceki kokteyl süresince alkol servisi satın alabilirsiniz ya da catering şirketine dışardan alkol getirebilme durumunu sorabilirsiniz.
dugun-gelin-organizasyon-catering-firmalari
8. Gün boyunca sizin için çalışan rüya takımınızın karnını doyurmayı unutmayın. Zira ilk dansınız esnasında DJ’in yanlış bir şarkı çalmasını ya da en heyecanlı anınızda video ekibinizin uyukluyor olmasını istemezsiniz 🙂
 dugun-gelin-damat-dugun-mekani-dj
9. Genelde misafir sayısının çok olduğu düğünlerde çiftler masaları tek tek dolaşıp fotoğraf çektirirken çok vakit kaybettikleri için, misafirlere çok vakit ayıramazlar. Bunu önlemek için iki önerim var. İlki, tabii ki davetli sayınızı maksimum 200’de tutmanız ve çocukları davetli listenize eklememeniz. Bunu herkesin yapamayacağını bildiğim için diğer önerim de, misafirlerinizi nikahtan önce kokteyl esnasında karşılamanız. Bu önerim özellikle gelinlikleri nikahtan önce görüleceğini için bazı gelinlerin hoşuna gitmeyecek biliyorum ama, tüm gecenin size kalacağını düşünerek belki kabul edersiniz diye düşünüyorum 🙂
dugun-gelin-mekan-davetli-listesi-cocuklar
10. Son ve bence bir düğünde asla yapılmaması gereken hata, misafirlerinizle çektirdiğiniz fotoğrafları gece sonunda kendilerine satıyor olmanız. Nedense bizim düğünlerde gelenekselleşen bu fotoğraf satma olayını, gelin birlikte ortadan kaldıralım. Hem sizi fotoğrafçı masrafından kurtaracak, hem de misafirlerinizi bu nahoş durumla karşı karşıya bırakmayacak bir çözümüm var. Mutlaka sizin, arkadaşlarınızın ya da herhangi bir tanıdığınızın profesyonel fotoğraf makinesi vardır. Yakın bir arkadaşınıza bu makineyi teslim ederek, siz masaları dolaşırken misafirlerinizle sizin fotoğraflarını çekmesini isteyebilirsiniz. Daha sonra bu fotoğrafları bastırıp herkese kargolayarak, en mutlu gününüzden sevdiklerinize hoş bir anı bırakabilirsiniz bence.
dugun-organizasyon-sirketi-fotografi-firmalari

Balayı Rotası Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Herşey Bu Yazıda Sizi Bekliyor!

Buna da göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir