AYNI HAYALLERİMDEKİ GİBİ!

düğün-mekan-organizasyon
Düğün gününüzden tam tamına bir yıl önce karar vermeniz gereken ufak bir detay var.
Konuk listeleri, menü alternatifleri ve içinden dansöz çıkacak kadar büyük düğün pastaları… Bunlar fasa fiso canım, sen önce bi nerede evleneceğine karar ver de!
Neden bu kadar abarttığımı işin içine girdiğinizde anlayacaksınız. Bugüne kadar hayalini kurduğunuz düğün mekanınızı tam buluyorsunuz, işte o an sanki sizin evlenmenizi istemeyen kötü güçler mekan işletmecisinin ruhunu ele geçiriyor ve ardı sıra şu cümleleri duyuyorsunuz; “Aaa yok biz dışardan fotoğrafçı kabul etmiyoruz canım” ya da “Kendi organizasyon şirketinizi getirebilirsiniz ama bizim anlaşmalı olduğumuzun da parasını ödemeniz lazım”. Bu örnekleri daha fazla sinirimi bozmamak için uzatmıyorum.
Gelenek göreneklerimizde merhaba dediğini bile “ayıp olmasın” diye düğüne çağırdığımız için, artık düğünlere en az 300 kişi davet ediliyor. Hal böyleyken mekanlar da tanımadığı fotoğrafçı, videocu, süslemeci, DJ gibi detaylarla uğraşmak istemiyor ve her kategoriden kendisine bir tane ekip bağlayarak, bize kişi başı olarak verdiği bütçe teklifi yetmezmiş gibi bir de bu kişilerin üzerinden komisyon alıyor.
Özetle, sorun üzerine sorun. Halbuki biz gençler sadece sade bir düğünle, sevdiğimiz arkadaşlarımızla evlenmek istemiştik, değil mi? Ay ne tatlısınız:)
Hep diyorum tüm bu sorunların üstesinden gelip evlenebiliyorsanız, daha sonra kavga edip ayrılma ihtimaliniz bence sıfır. Tam burada kızlarımıza, nişanlılık sürelerini çok uzatmamaları gerektiğini hatırlatmak zorundayım. Detaylarına başka bir postta ineriz tabii.
Düğün mekan işletmecilerinin alavereli tekliflerini değerlendirirken  dikkat etmeniz gerekenler çok basit,
  • Önce şatafatlı mı, sade mi bir düğün istediğinize karar verin.
  • Daha sonra açık havada, kapalı mekan da mı yapacağınızı kafanızda netleştirin.
  • Ve şimdi en zor aşamaya geldik. Düğüne kaç kişi çağıracaksınız? Buna mutlaka ama mutlaka gelin ve damat olarak siz karar vermelisiniz. En azından üst limiti belirlemelisiniz. İşi ailelere bırakırsanız, üzgünüm ama geçmiş olsun. Bir kutu peçete alın ve köşenize çekilin derim.
  • Üst limitinizi de belirledikten sonra daha önceden kafanızda belirlediğiniz mekanların Instagram hesaplarından yer bildirimini açın ve orada yapılmış tüm düğünleri, etiketleri de takip ederek ıncık cıncık inceleyin.
  • Bu elemeden de geçen mekanların hepsini gezin. Hayalinizdeki atmosfer ve aklınızdaki bütçeye en uygun olanını seçin.
WhatsApp Image 2016-07-10 at 01.36.21
Nasıl olsa aileler bu yazdıklarımı okumayacak diye düşünerek bazı şeyleri açık seçik belirtmeliyim. Düğün tarihiniz dahil olmak üzere, süsleme, catering, müzik gibi tüm ince detaylara sadece siz karar verin. Belki yanınızda fikirlerine değer verdiğiniz bir arkadaşınız da olabilir. Ama kıskanç biri olmadığından emin olun, bu önemli. Aileleri mümkün olduğunca bu olaylardan uzak tutun ve “Aaa her yer dolmuş, geç kalmışız, burayı tutmak zorunda kaldık” gibi laflarla kendinizi acındırarak, her şeyi çok çok sonradan söyleyin. Hayat işte, acı gerçekler.
Bu arada eğer Instagram sayfanız ilham dolu içeriklerle doluysa, siz de en azından o kadar para bayıldığınız süslemeci teyze kadar zevklisiniz demektir. Biraz uğraşıyorsunuz kabul, ama kendi düğününüzün süslemesini yapmak da ayrı bir keyifli oluyor:)

 

Fotoğraflar: Gaye Yön Photography
Etiketler:, , , ,

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 shares